På nordsida mot Kvitfjell, på gården Nygård, finner vi Hilde Myhrhagen – ei ekte bygdejente med hjertet godt planta i fjøsgolvet og blikket retta framover.
Gården har vært i familien i generasjoner. Først drev besteforeldrene gården, før faren til Hilde tok over i 1997. I februar 2022 var det Hilde sin tur til å føre familiegården videre. Som yngst av tre søstre var hun den eneste som ville ta over. Det var egentlig aldri noe spørsmål – interessen for dyr og gårdsliv har vært der hele veien. I dag stortrives hun som bonde og beskriver det som både artig og meningsfullt.
De siste årene har det skjedd mye på gården. Det gamle fjøset har blitt pusset opp og modernisert, og drifta har vokst betydelig siden faren drev med åtte melkekyr. I dag består gården av melkekyr, ammekyr, sauer og til og med noen alpakkaer. Fjøskattene har riktignok tatt steget helt inn i huset.

Men bak tallene og drifta ligger det noe viktigere:
For Hilde handler alt om dyrevelferd. Dyra skal ha det godt, ha plass, frihet – og bli sett. Etter bygging av nytt fjøs og innføring av robotmelking har kyrne fått en helt ny hverdag. De kan bevege seg fritt og melke seg når de vil. Resultatet? Friske dyr, ro i fjøset – og en bonde som er stolt.
Med robotmelking og moderne teknologi har Hilde fått en mer fleksibel hverdag. Dagene starter gjerne med en titt på kamera før fjøsrunden begynner – og fortsetter med faste runder morgen, midt på dagen og kveld, med tilsyn innimellom. «Det er et liv som krever mye, men som også gir mye tilbake».

Og så er det våren, da.
-Våren er beste tiden å være bonde. Da våkner alt, sier hun. Når snøen slipper taket, lyset kommer tilbake og livet våkner på nytt. kuslepp er et lite høydepunkt hvert år. Samtidig fylles fjøset med nytt liv når sauene lemmer. Det er travelt, intenst og fullt av små øyeblikk som betyr alt.
Selv om vinteren kan være bitende kald og høsten hektisk med innhøsting, er det nettopp disse kontrastene som gjør livet som bonde så spesielt, sier hun.
Hilde står ikke alene. Familien er med – både mann og barna bidrar i hverdagen, og det blir mange fine stunder i fjøset sammen. Det gir en fin balanse, og ikke minst en oppvekst tett på dyr og natur.
Regnskap
Gjennom generasjoner har mye endret seg på gården. Da foreldrene til Hilde drev, innebar regnskapsarbeidet store mengder papirbilag som skulle sorteres, samles og leveres inn til regnskapskontoret.
I dag er hverdagen en helt annen. Med Duett kan fakturaer betales digitalt, bilag lagres elektronisk og økonomien følges opp fortløpende. Det gir bedre oversikt, mindre administrasjon og mer tid til driften av gården.
ØkoRåd har vært en viktig samarbeidspartner for Hilde gjennom overtakelsen av gården, planleggingen av ny drift og byggingen av nytt fjøs.
– Solveig på kontoret er gull verdt. Det er godt å ha noen så tilgjengelige. Jeg kan bare ringe eller stikke innom, og det finnes alltid en løsning, sier Hilde.
Overgangen til elektronisk regnskap gikk lettere enn forventet. Mindre papir og bedre oversikt gjør det enklere å ta gode beslutninger i en travel hverdag.
– Jeg ser stor forskjell fra hvordan mamma og pappa jobbet med bunker av papir som skulle leveres inn. Nå går alt mye enklere, og jeg sparer både tid og nerver, sier Hilde med et smil.
Hilde er en ekte ildsjel, jordnær og optimistisk. Med respekt for tradisjonene og blikket rettet mot framtiden har hun stor tro på norsk landbruk, og hun er selv med på å forme det.